Luni-Vineri 10:00 - 18:00
Calificare Maseur

Curs Calificare Maseur

Curs acreditat Maseur – Durata de studii: 15-16 saptamani – 6 luni (intensiv), calificare obtinuta: maseur (competente in masaj clasic somatic, masaj reflexogen, masaj terapeutic, masaj drenaj limfatic – certificat calificare coloristica portocalie  – 1080 ore

Descriere: Curs Calificare Maseur

Maseurul se ocupa in principal cu stabilirea tehnicilor si formelor de masaj, aplicarea drenajului limfatic, aplicarea masajului reflexogen, aplicarea masajului somatic, aplicarea masajului terapeutic, pregatirea cabinetului de masaj, precum si cu planificarea sedintelor de masaj.

Obiective cursului acreditat de Maseur

Dobandirea unor noi competente profesionale de catre persoanele aflate in cautarea unui loc de munca, a salariatilor, agentilor economici cat si a persoanelor interesate, in vederea exercitarii unei activitati profesionale sau schimbarea meseriei, prin frecventarea si absolvirea unui curs de calificare sau recalificare, perfectionare.

Beneficiile Cursului de Calificare Maseur

Deprinderea tuturor cunostiintelor necesare profesarii acestei meserii;
Lucrul efectiv intr-o unitate de profil si invatarea particularitatilor meseriei;

Conditii inscriere curs calificare maseur

La cursurile de formare profesionala (cursuri reflexoterapie, cursuri masaj) nu sunt acceptate persoanele care nu au cel putin 12 clase terminate. (conditie impusa de Ministerul Muncii si Ministerul Invatamantului).

Module si capitole de invatamant curs calificare maseur:

 • Notiuni teoretice de realizare a cadrului ambiental al salonului de masaj
 • Notiuni teoretice privind relatia cu clientii
 • Notiuni generale de masaj clasic somatic
 • Notiuni teoretice generale de reflexologie
 • Reflexoterapia aplicata la nivelul picioarelor
 • Afectiuni ce pot fi tratate cu ajutorul reflexoterapiei:
  • tulburari de circulatie sanguina
  • afectiuni endocrinologice
  • afectiuni renale
  • afectiuni digestive
  • atacuri de panica
  • depresii
 • Notiuni de fitoterapie
 • Aplicarea masajului clasic somatic
 • Aplicarea masajului anticelulitic
 • Aplicarea masajului de drenaj limfatic
 • Aplicarea masajului terapeutic
 • Tehnici speciale folosite in masaj

Nota:

 • Notiunile teoretice se dezvolta interactiv si prin prezentari (proiectii video)
 • La inscriere se primesc manuale de curs, brosuri, pliante, dvd-uri
 • Pregatirea practica se dezvolta de la inceput, pana la sfarsitul cursului
 • Examenul de absolvire este sustinut teoretic si practic, iar media celor doua se trece pe certificatul de absolvire (diploma)

Obtinerea unei diplome de calificare, recunoscuta la nivel national si international.